Кисневі коктейлі для профілактики та лікування різних захворювань у дітей.
Кисневі коктейлі для профілактики та лікування різних захворювань у дітей.
Саканян Е. І. доктор фармацевтичних наук
Кабишев К. Е. кандидат фармацевтичних наук
Кобелєва Е. В.
Роль кисню для життєдіяльності людського організму важко переоцінити. Досить згадати, що відсутність дихання протягом 4-5 хвилин призводить до незворотних наслідків в діяльності центральної нервової системи, у той час як без їжі і води людина може обходитися цілодобово.
В даний час населення великих міст та індустріальних районів Землі змушене жити і працювати в складних екологічних умовах, в першу чергу, із-за нестачі кисню в повітрі. Особливо сильний вплив його дефіцит впливає на дитячий організм, в якому швидкість метаболічних процесів, що вимагають активної участі кисню, значно вище.
Патологічний стан, що характеризується зниженим вмістом кисню в тканинах організму при його нестачі у повітрі, деяких захворюваннях і отруєннях, отримало назву «гіпоксія». Гіпоксія позначається на стані всіх органів і систем дитини, в першу чергу — життєво важливих: серці, легенях, головному мозку, печінки. В результаті нестачі кисню в крові порушується робота мозку, збільшується частота серцевих скорочень, зростає кількість еритроцитів у крові, знижується імунітет, збільшується ризик захворювань органів дихання. У новонароджених, перенесена в утробі матері гіпоксія, також збільшує ризик виникнення різних захворювань. У практично здорових дітей, недостатньо перебувають на свіжому повітрі, провідних малорухливий спосіб життя, також зазначається гипоксический синдром.
Введення в організм, що перебуває в стані гіпоксії, кисню сприяє нормалізації ряду обмінних і рефлекторних процесів. Навіть невелике підвищення його концентрації у вдихуваному повітрі позитивно впливає на обмін та перекисне окислення ліпідів у клітинних мембранах, збільшуючи насиченість артеріальної крові киснем, зменшуючи частоту дихання, кількість недоокислених продуктів обміну: лактату, сечовини та ін.
Про лікування киснем — оксигенотерапії відомо давно. Досить згадати кисневі подушки, чудодійні властивості барокамер, кисневі ванни. Протягом багатьох десятиліть різні напрямки медицини вивчали процеси впливу кисню на організм людини, вченими проводилися багатопланові дослідження, чинилися всілякі експерименти, при яких накопичувався досвід застосування кисню. У 60-х рр. минулого століття академіком Н. Н. Сиротининой був запропонований метод ентеральної оксигенотерапії, заснований на введенні в шлунок кисневої піни, що застосовується у вигляді так званого кисневого коктейлю. Цей доступний для масового застосування, економічно вигідний, а головне дуже ефективний метод профілактики і лікування різних захворювань швидко набув широкого поширення.
Кисневий коктейль являє собою піну, отриману з допомогою збагачення медичним киснем (чистота > 95%) вітамінізованої суміші, приготовленої на основі невеликої кількості рослинних екстрактів, соків, різних фруктових сиропів, настоїв трав з додаванням, у разі необхідності, корригентов.
Всі лікувальні коктейлі умовно можна розділити на дві групи.
Перша — кисневі коктейлі, що представляє собою пінну масу, що містить кисень з добавкою сиропів або різних соків. Своїм терапевтичним дією вони зобов'язані кисню, який всмоктуючись у кров, надає сприятливу дію на органи дихання, травлення, серцево-судинну і інші системи організму людини. Застосування кисневих коктейлів покращує загальне самопочуття, знімає втому, сприяє нормалізації сну.
Обов'язковою складовою будь-якого кисневого коктейлю є пенообразующее речовина, що дозволяє отримувати стійку піну, довго утримує в собі кисень. В даний час в якості піноутворювачів можуть використовуватися:
— екстракт кореня солодки;
— яєчний білок;
— розчин желатину;
або спеціальні піноутворюючі речовини.
Всі компоненти взаємозамінні, іноді вони можуть застосовуватися і в комбінаціях. Але в даний час рецепти з використанням курячого білка практично не використовують із-за можливої небезпеки сальмонельозу, поширеності серед дітей алергічних реакцій і обмеженим терміном придатності (1, максимум 2 дні). Рецепти на основі розчину желатину також рідко застосовуються з-за відносно великого часу необхідного на їх приготування (5-6 годин). Найбільш часто зустрічається піноутворювачем є екстракт кореня солодки (лакричника), який до того ж є лікарським засобом, який застосовується в медицині як регулятор водно-сольового обміну організму, у складі грудних зборів, а також має слабко виражені шлунковий, проносне і противогеморойное властивості. Солодковий корінь містить глюкозу, пектинові речовини, флавоноїди, гліциризин.
Друга група — це лікувальні фітококтейлі, ефект яких забезпечують лікарські рослини, які застосовуються у вигляді настоїв і відварів. Основне їх призначення — це профілактика патологічних станів, комплексне лікування та реабілітація хворих. Застосування фітококтейлі підвищує стійкість організму до несприятливим впливом зовнішнього середовища, розширює адаптивні можливості і прискорює процеси відновлення.
До складу лікувальних кисневих коктейлів, в залежності від призначення, можуть бути включені різні лікарські складові. До даних компонентів належать екстракти, сиропи, настої і відвари різних трав.
Шипшина, безсмертник, звіробій, валеріана, пустирник — всі ці рослини (а також багато інших) мають виражену лікувальну дію на організм людини. Успішніше застосовуються компоненти на основі рослинних екстрактів або сиропів. Це обумовлено тим, що немає необхідності витрачати час на приготування відварів і в складі екстрактів (сиропів) вже містяться смакові добавки.
Залежно від властивостей лікарських рослин, що входять до складу коктейлю, оксигенофитотерапия (киснева терапія з застосуванням лікарських трав) може застосовуватися для цілеспрямованої профілактики та комплексного лікування конкретних захворювань і патологічних станів. При цьому краще скористатися призначенням лікаря, який визначить, які саме трави і в яких кількостях буде корисно додати в кисневий коктейль дитини.
Крім того, до складу коктейлю можуть бути включені вітамінні компоненти. До них відносяться різні вітамінні біологічно активні добавки, різні вітамінізовані соки, сиропи на основі плодів і ягід та ін.
Сукупний вплив лікарських рослинних складових і вітамінних компонентів спільно з киснем значно підвищує їх активність, посилюючи вплив на організм дитини.
Також кисневий коктейль може містити смакові добавки. В основному це сиропи, які, як правило, додають у рецепти коктейлів, складених на відварах трав або різних зборів, для поліпшення смаку.
Механізм дії кисневого коктейлю на організм полягає в тому, що кисень у вигляді піни, просуваючись по травному тракту всмоктується. При цьому транспорт кисню в клітини здійснюється не тільки струмом крові, але і, що важливо, через лімфу. Це дозволяє значно поліпшити постачання органів і тканин, кровотік у яких знижений. Поглинається клітинами, кисень збільшує швидкість біологічних процесів, покращує мікроциркуляцію і проникність клітинних мембран, підсилює окислювально-відновні процеси. При цьому спостерігається активізація кровообігу в слизовій шлунково-кишкового тракту, що дозволяє лікарських та вітамінних компонентів коктейлю більш інтенсивно та в повному обсязі надходити в організм і надавати свою лікувальну дію.
Найбільш ефективною оксигенофитотерапия є при захворюваннях шлунково-кишкової системи, таких як хронічний коліт, виразкова хвороба шлунка і двенадцатипестной кишки, гастрит та ін При вживанні кисневого коктейлю спостерігається активізація моторних, ферментативних і секреторних функцій травного тракту, відбувається нормалізація мікрофлори кишечника, що, в свою чергу, призводить до покращання процесу травлення, апетиту, прискорення розщеплення і всмоктування корисних речовин.
Так як найбільш вразливою до дії гіпоксії є несформована остаточно центральна нервова система дитини, при цьому можуть спостерігатися такі симптоми, як зниження працездатності та емоційного тонусу, порушення сну, різні психоневрологічні розлади. Профілактичне застосування кисневих коктейлів при даних станах дозволяє ліквідувати симптомокомплекс кисневої недостатності в нервовій системі, що, в свою чергу, призводить до поліпшення її стану, нормалізації сну: він стає більш глибоким, зменшується період засинання і рухової активності.
Кисневий коктейль незамінний при захворюваннях дихальної системи, яка є основним шляхом надходження кисню в організм. І будь-які, навіть незначні, порушення функцій, а тим більше, захворювання органів дихання, призводять до виникнення гіпоксії, а, отже, і зниження активності різних органів і тканин, в тому числі відповідальних за імунітет дитини. Застосування кисневих коктейлів в період бронхолегеневих захворювань дозволяє забезпечувати необхідні для нормального функціонування потреби органів і тканин у кисні. Спостерігається при цьому посилення енергетичного метаболізму клітин за рахунок більш інтенсивної роботи мітохондріального апарату, в тому числі і у лімфоцитах (клітини імунної системи), має позитивний вплив на імунітет і загальний стан хворої дитини. Крім того, екстракт кореня солодки, що входить до складу коктейлю у вигляді піноутворювача, володіє додатковим відхаркувальною дією.
Крім усього перерахованого кисневий коктейль має ще багато інших показань до застосування, наприклад, таких як — захворювання печінки (хронічний гепатит, холецистит, цироз в стадії компенсації), анемія, фізичне і розумове перенапруження, діабет, ендокринні захворювання крові, інфекційні захворювання, аскаридоз. Крім того, кисневі коктейлі застосовують для загального поліпшення обмінних процесів в організмі і вітамінного балансу, що зміцнює власні енергоресурси організму.
Но для получения положительного эффекта принимать кислородный коктейль нужно регулярно — для детей, как минимум, 1 раз в день.
Кислородный коктейль, как и любое средство, обладающее выраженным фармакологическим эффектом, имеет противопоказания к приему. К ним относятся пенетрирующая язва желудка, склонность к коронарным спазмам, так как дополнительное растяжение желудка может рефлекторно усиливать спазмы коронарных сосудов, вызывая стенокардию. Нежелательным является применение коктейля при спаечной болезни, неэффективно его использование для лечения больных с желчнокаменной болезнью.
Таким чином, кисневий коктейль є доступним, ефективним, а головне безпечним при правильному застосуванні засобом для лікування і профілактики захворювань у дітей, починаючи з раннього віку, яке вони приймають з задоволенням. А консультація педіатра при індивідуальному підборі компонентів для кожної дитини, залежно від його фізіологічного стану і особливостей розвитку, дозволить з максимальною ефективністю використовувати лікувальні властивості даного засобу.
- Як використовувати кисневий концентратор без електроенергії?Як використовувати кисневий концентратор без електрики: поради та альтернативні рішення.Повна версія статті
- Заспокійення нервової системи за допомогою кисневотерапії/Заспокійення нервової системи за допомогою кисневотерапії: Чи можна використовувати концентрований кисень у домашніх умовах?Повна версія статті